2022 Diocesan Science Fair Winners

Friday, February 11, 2022

By special at the Intermountain Catholic

Young Scientist of the Year Award

Chase Kramer, Our Lady of Lourdes

Specialty Awards

Better use of math

Rowan Hankins, JE Cosgriff

Best Oral Presentation

Scarlett Nunez, Our Lady of Lourdes

Most unique visual display

Liberty Schafer, Saint Francis Xavier

Best Working Model

Michael Rickerd, St. Joseph Elementary School

Culture of Life Award

Stephen Burr, Saint John the Baptist

Recognition Award in Astronomy

Finnegan Horne, JE Cosgriff

Special Recognition Awards

Grade Six Honorable Mention

Jackson Kruse, Saint John the Baptist

Sixth Grade General Award

Chase Kramer, Our Lady of Lourdes

Grade Seven Honorable Mention

Seamus Arndt, Saint John the Baptist

Seventh Grade General Award

Connor Hoisington, Blessed Sacrament

Eighth Grade Honorable Mention

Scarlett Nunez, Our Lady of Lourdes

Eighth Grade General Award

Rowan Hankins, JE Cosgriff

Category honors

General Prize in Biology and Microbiology:

Xavier Couturier, Our Lady of Lourdes

General Plant Science Award:

Eduardo Peralta Uroza, Saint-André

General Engineering Award:

Jackson Kruse, Saint John the Baptist

General Prize in Earth and Environmental Sciences:

Chase Kramer, Our Lady of Lourdes

General Prize in Behavioral and Social Sciences:

Moa Fortune, Saint-Jean-Baptiste

Global Energy: Chemical and Physical Sciences Prize:

Becket Evans, Saint John the Baptist

General Prize in Physics, Astronomy and Mathematics:

Tessa Fowler, JE Cosgriff Memorial

General Prize in Chemistry and Biochemistry:

Connor Hoisington, Blessed Sacrament

General Prize in Medicine, Health Sciences, Biomedical Engineering:

Rowan Hankins, JE Cosgriff Memorial

Third to First Place Winners

Behavioral and social sciences: 6th year – 2nd place: Jameson Judd, St. John the Baptist; 1st place: Moa Fortune, Saint John the Baptist; 7th grade – 3rd place: Geraldine Robles, Saint Francis Xavier; 2nd place: Sienna Fuenmayor, Saint Francis Xavier, 1st place Mary Ault, Saint Vincent de Paul; 8th grade – 3rd place: Caitlyn Carlson, Saint John the Baptist; 2nd place: Isabella Werner, St. John the Baptist School; 1st place: Owen Crossman, Blessed Sacrament

Biology and Microbiology: 6th year – 2nd place: Rori Rendon, Saint Francis Xavier; 1st place: Christopher Joklik, Saint John the Baptist; 7th grade – 3rd place: Adud Deng, Saint Frances Xavier; 2nd place: Abigail Hummel, St. Joseph’s Elementary School; 1st place: Xavier Couturier, Our Lady of Lourdes; 8th year – 1st place: Quincy Kegel, Saint John the Baptist

Chemistry Biochemistry: 6th year – 1st place: Myrah Patange, Saint John the Baptist; 7th year – 3rd place: Emma Carraba, Saint-André; 2nd place: Seamus Arndt, Saint John the Baptist; 1st place: Connor Hoisington, St. John the Baptist; 8th year – 3rd place: Rickey Brown, St. John the Baptist; 2nd place: Sienna Vonderohe, Saint Vincent de Paul; 1st place: Ella Fortune, Saint John the Baptist

Earth and Environmental Sciences: – 6th year – 2nd place: Joseph Kaul, Our Lady of Lourdes; 1st place: Chase Kramer, Our Lady of Lourdes; 7th year – 1st place: Boston Parker, St. Andrew; 8th grade 3rd place: Mea Miller, St. Joseph Elementary School; 2nd place: Mia Sibthorp, JE Cosgriff; 1st place: Anna Smith, JE Cosgriff

Energy: Chemical and Physical: 7th grade – 3rd place: Daenyn Phinney, St. Vincent de Paul; 2nd place: RJ Raup, St. John the Baptist; 1st place: Becket Evans, St. John the Baptist; 8th grade – 3rd place: Trey Nicolodemos, Saint John the Baptist; 2nd place: Sarah Fiore, Saint John the Baptist; 1st place: Sophia Lentz, Saint John the Baptist

Engineering: 6th year – 3rd place: Stephen Burr, Saint John the Baptist; 2nd place: Thomas Bakker, St. Olaf; 11st place: Jackson Kruse, St. John the Baptist; 7th grade – 3rd place: Sam Shivers & Weston Dayley, Kearns-St. Anne; 2nd place: Solomon Guilkey, JE Cosgriff; 1st place: Quinn Vasquiz, St. Joseph Elementary; 8th year – 3rd place: Jacob Tanner, Saint John the Baptist; 2nd place: Leona Smoll St. Joseph Elementary; 1st place: Hadleigh Johnston, Saint John the Baptist

Medicine, health sciences Biomedical engineering: 6th year – 3rd place: Skylar Edwards, Saint John the Baptist; 2nd place: Ava McFall, St. Olaf; 1st place: Sofia Galindo-Ramirez, Saint John the Baptist; 7th year – 1st place: Destiny Tarrant and Christina Palsuk, Kearns-St. Anne; 8th grade – 3rd place: Maddie Schragge, St. Vincent de Paul; 2nd place: Scarlett Nunez, Our Lady of Lourdes; 1st place: Rowan Hankins, JE Cosgriff

Physics, Astronomy, Mathematics: 6th grade – 3rd place: Riley Brown, St. John the Baptist; 2nd place: Mayian Rout and Nyuol Deng, Kearns-St. Anne; 1st place: Teagan Harris, St. John the Baptist; 7th year – 3rd place: Finnegan Horne, JE Cosgriff Memorial; 2nd place: Jordan Harris, St. John the Baptist; 1st place: Tyler Lengerich, Saint John the Baptist; 8th grade – 3rd place: Noah Schuyler, Saint John the Baptist; 2nd place: Alexa Vonderohe, Saint Vincent de Paul; 1st place: Tessa Fowler, JE Cosgriff Memorial

Plant sciences: 6th year – 3rd place: Jessica Hilleboe, St. Margaret; 2nd place: Liberty Shafer, St. Francis Xavier; 1st place: Flo Thomas, St. Olaf; 8th year – 1st place: Eduardo Peralta Uroza, Saint-André

High school winners

1st place: Mercedes Randhahn, CHS Saint-Joseph

2nd place: Bea Pascual, Juan Diego CHS

3rd place: Thomas Varghese and Connor Cutshall, Juan Diego CHS

About Terry Gongora

Check Also

India and the United States have common goals and challenges that bind them, says Minister Jitendra Singh

India and the United States have common goals and challenges that bind the two nations, …